تعدیل چیست؟

تعدیل چیست
3.7/5 - (16 امتیاز)

در این قسمت از سایت مدیر متره به طور کامل توضیح می دهیم که تعدیل چیست؟ روش محاسبه آن به چه صورت است؟ و در قرارداد های مختلف چگونه محاسبه می شود؟

همینطور که در تصویر هم مشاهده می کنید پروژه ای که نیاز به تعدیل دارد مانند ترازویی است که تعادلش برهم خورده است و نیاز دارد که قسمتی از ترازو که پایین تر قرار دارد به سمت بالا به نحوی حرکت کند و دو کفه ترازو مساوی شود و ترازو به تعادل برسد. به این به تعادل رسیدن تعدیل گفته می شود.

ابتدا میخواهم سر فصل های این مطلب را به شما بگویم و به مرور این مطلب را کامل کنم و در همین یک پست با همه قسمت های تعدیل آشنا شویم و نحوه محاسبه آن را به دست بیاوریم.

فهرست مطالب این پست

  • تعدیل چیست؟
  • تعدیل آحاد بها
  • بخشنامه تعدیل
  • شاخص های تعدیل

تعدیل چیست؟

همانطور که در بالا نیز گفته شد در پاسخ به سوال تعدیل چیست؟ میتوانیم بگوییم تعدیل یعنی به عدالت نزدیک کردن یا به تعادل رساندن.

در پروژه های عمرانی بالاخص در کشور ما پیش می آید که به دلیل تورم پیمانکاران نمی توانند با همان قیمت اولیه که در قرارداد ذکر شده است کار را انجام دهند و به پایان برسانند، یا باید از سود خود کم کنند و در حالتی نیز ممکن است پروژه را با ضرر ادامه دهند و به دلیل افزایش قیمت های زیاد (گاهی دو برابر شدن قیمت ها در فاصله چند ماه) ضرر زیادی مخصوصا به پیمانکاران وارد می شود. ما فقط در مورد پیمانکاران نباید حرف بزنیم گاهی هم ممکن است قیمت ها کاهش یابد و کارفرما بتواند کار را با قیمت پایین تری انجام دهد پس دلیلی ندارد با قیمت بالا پروژه ادامه پیدا کند در اینجا هم به اصطلاح تعادل قرارداد اولیه بین پیمانکار و کارفرما به هم خورده است و نیاز است که پروژه تعدیل شود و به تعادل بازگردد.

برای آشنایی با قرارداد های پیمانکاری اینجا

و برای آشنایی با انواع قرارداد به مقاله مربوط به آن بروید. اینجا

 

تعدیل آحاد بها

از سالهای ابتدایی که فهرست بها مبنای قیمت دهی و انجام پروژه های عمرانی قرار گرفت و بالا و پایین شدن قیمت ها و این تلاطم و برهم خوردن تعادل پیش آمده باعث شد نیاز به تعدیل احساس شود. در سال 59 و ابتدا نحوه محاسبه تعدیل را در شرایط عمومی پیمان مربوط به همان سال قرار دادند و پس از گذشت چندین سال استفاده از آن نحوه محاسبه تعدیل در بخشنامه جداگانه ای قرار گرفت و پروژه های فهرست بهایی در دستورالعمل جداگانه ای به نام بخشنامه تعدیل نحوه محاسبه تعدیل را مشخص کردند و در دفترچه ای به صورت جداگانه نحوه محاسبه تعدیل را با حل مثال تشریح کردند. این کار را چه کسی انجام داد؟ سازمان برنامه و بودجه

اگر علاقه مند هستید در مورد سازمان برنامه و بودجه و وظایف و تغییر اسم هایی که در است سال ها داشته به این مقاله مراجعه کنید

آیا میدونید پروژه عمرانی چیه؟

برای دانلود بخشنامه تعدیل اینجا کلیک کنید

برای دانلود دستورالعمل نحوه محاسبه تعدیل سازمان برنامه و بودجه اینجا کلیک کنید

 

بخشنامه تعدیل

دستورالعمل نحوه تعدیل آحاد بهای پیمان ها به شماره بخشنامه 101/173073 که به تصویب شورای عالی فنی رسیده است و از نوع گروه اول (لازم الاجرا) می باشد، در مورخ 1382/09/15 به دستگاه های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکاران ابلاغ شد تا برای کارهایی که پس از این بخشنامه مبادرت به اخذ پیشنهاد قیمت، به روش مناقصه ای یا ترک تشریفات مناقصه دریافت می کنند، ملاک عمل قرار دهند.

این بخشنامه جایگزین بخشنامه قدیمی آن که در سال 1370 ارائه شده بود استفاده می شود. برای دانلود بخشنامه سال 1370 اینجا کلیک کنید

روش تعدیل

سازمان برنامه و بودجه برای بخشنامه تعدیل منتشر شده خود دستور العملی تحت عنوان نشریه شماره 289 منتشر کرد که در آن به نحوه انجام و نوشتن صورت وضعیت تعدیل می پردازد و با آوردن مثال هایی سعی کرده است تمام جزئیات مربوط به تعدیل آحاد بها را توضیح دهد

برای دانلود نشریه شماره 289 راهنمای روش محاسبه تعدیل آحاد بهای پیمان سال انتشار 1383 اینجا کلیک کنید.

شاخص های تعدیل

در این قسمت به طور خلاصه به بیان اینکه شاخص تعدیل و از کجا می توان شاخص های تعدیل را برای محاسبه به دست آورد می پردازیم و در مقاله ای جداگانه به همه قسمت ها و روند تغییرات این شاخص ها می پردازیم.

برای دانلود شاخص های تعدیل به سایت سازمان برنامه و بودجه مراجعه کنید و همچنین از مقاله مربوط به شاخص های قطعی تعدیل 99 میتونید شاخص های قطعی سال 99 را دانلود کنید. 

 

به روز رسانی 1400/09/30 

با انتشار اولین شاخص های قطعی تعدیل سال 1400 مرتبط با نیمه اول سال 1400 مطلبی با عنوان شاخص های قطعی تعدیل 1400 منتشر کرده ایم که می توایند به مطلب شاخص تعدیل 1400 سر بزنید و آن را ملاحظه کنید.

این شاخص ها در تاریخ بیست و نه آذر ماه سال 1400 شاخص های تعدیل مربوط به نیمه اول سال 1400 سه ماهه اول و دوم، منتشر شد. مطلبی مرتبط با آن ایجاد کردیم که میتوانید در این لینک ملاحظه کنید. 

همچنین برای دانلود شاخص های قطعی تعدیل نیمه اول سال 1400 می توانید به مطلب شاخص های قطعی تعدیل مربوط به نیمه اول 1400 سر بزنید.

این مقاله در حال کامل شدن است و همه قسمت های روش تعدیل در این مقاله قرار خواهد گرفت.

2 دیدگاه برای “تعدیل چیست؟

  1. اشتراک‌ها: انواع قرارداد ساخت - آموزش متره و براورد حرفه ای در مدیر متره وبسایت تخصصی متره و براورد

  2. اشتراک‌ها: شاخص‌هاي قطعي تعديل آحاد بها نيمه اول سال 1400 - آموزش متره و براورد حرفه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *